נוזל הדמעות שמרטיב את העיניים מורכב משלוש שכבות – שכבה שומנית, שכבה מימית ושכבה רירית – ועל ידי הרכב זה מונעות הדמעות מעינינו להתייבש.

מה זה עין יבשה ?

אנשים עם עיניים יבשות לא מייצרים מספיק דמעות או שהדמעות שלהן באיכות ירודה, דבר שמביא להתייבשות מהירה של הדמעות , ופני שטח העין נותרים יבשים ומגורים. עין יבשה גורמת לחוסר נוחות והעין , בתגובה, מייצרת דמעות ביתר. פיצוי זה אינו נותן מענה והעין נשארת מגורה, דומעת ויבשה. פעמים רבות המצב נובע עקב חסימה בבלוטות שומן (מייבומיאן) הממוקמות בעפעף , מה שהופך את הדמעות ללא מספיק שומניות , והדמעות מתאדות במהירות. עין יבשה היא מצב נפוץ וברוב המקרים אינה פוגעת קשות בעין ומהווה בעיקר מטרד, אך חשוב לדעת שבמקרים נדירים עלול להיגרם נזק ארוך טווח לעין עד כדי פגיעה בלתי הפיכה בראייה.

גורמי סיכון לפיתוח עיניים יבשות :

המצב הרבה יותר נפוץ בקרב אנשים מעל גיל 50. עם הגיל , בלוטות מייבומיאן שמייצרות את הרכיב השומני של הדמעות הופכות פחות יעילות ובנוסף התפשטות הדמעות על פני העין נפגעת. כמו כן, מצבים בריאותיים כלליים יכולים לגרום לעין יבשה כתופעת לוואי , וכך גם טיפול תרופתי, עישון, שימוש בעדשות מגע ושינויים הורמונליים. בנוסף, תנאים סביבתיים כמו קור , יובש או אבק משפיעים מאוד על יובש בעיניים. עבודה ממושכת מול מסכי מחשב או טלפון חכם ללא הפסקה עלולה גם כן לגרום לתחושת יובש בעיניים.

סימפטומים : תחושה של גוף זר בעין כמו חול, כאב, תחושת גרד או צריבה, ראייה מטושטשת לטווח קצר ודמעת יתר.

טיפול :

רוב המקרים של יובש בעיניים נוטה להיות ארוך טווח , כלומר נדרש טיפול מתמשך.

ישנם סוגים רבים של טיפות וג'לים שיכולים להפחית את תחושת חוסר הנוחות, רצוי להתייעץ עם רופא העיניים בנוגע לסוג שמתאים יותר למקרה. במידה והמצב לא משתפר, ממשיך לפגוע באורח החיים של המטופל או מהווה סכנה לבריאות העין, חשוב לפנות לרופא עיניים לצורך אבחון הסיבה ליובש וטיפול בהתאם.

r4a עורך ראשי

By r4a עורך ראשי

יוסף הוא העורך הראשי של אתר חדשות ומידע Virtual Net הוא כותב בשביל r4a.co.il מאז שנת 2018 והיכולת שלו לקחת רעיונות ולהביא אותם לידי מאמרים כתובים הוא לא פחות מאשר גאוני.

אין תגובות