ישנם כמה מחקרים המראים ששימוש ב-SSRI יכול להפחית את חומרת תסמיני הגמילה אצל אנשים שמשתמשים באלכוהול או בסמים. מחקרים אחרים מראים שאין כל תועלת לשימוש בתרופות SSRI במהלך תקופה זו, מכיוון שהמוח בסופו של דבר יסתגל ויתאושש בעצמו ללא צורך בתרופות.

האם במהלך גמילה מאלכוהול וסמים קלים כדאי לקבל טיפול תרופתי SSRI נוגד דיכאון? ובכן, גמילה מאלכוהול וסמים היא תקופה קשה עבור אנשים רבים. הם עלולים לחוות שינויים במצב הרוח, חרדה, קשיי שינה ותסמינים אחרים שעשויים להיות מטופלים בתרופה נוגדת דיכאון. לעתים קרובות נרשמות תרופות נוגדות דיכאון מסוג SSRI כדי לעזור לאנשים להתמודד עם התסמינים הללו בתקופה קשה זו. עם זאת, SSRIs לא בהכרח מועילים עבור כל האנשים במהלך גמילה מאלכוהול וסמים קלים.

לשם מה משמשות תרופות SSRI?

SSRIs משמשות לטיפול בהפרעות דיכאון וחרדה. ולא פעם, הן משמשות גם במהלך גמילה מאלכוהול וסמים קלים. הן סוג של תרופות נוגדות דיכאון הניתנות בדרך כלל לאנשים הסובלים מדיכאון, הפרעות חרדה או התמכרות. SSRIs יכולים להיות יעילים בטיפול במצבים אלה, אך הם עשויים לא להיות האפשרות הטובה ביותר עבור כולם.

תופעות הלוואי של תרופות נוגדות דיכאון מסוג SSRI יכולות להקשות על גמילה מאלכוהול או סמים ללא עזרה מאיש מקצוע בתחום התמכרויות. תופעות הלוואי יכולות גם להקשות על אנשים לשמור על פיכחון ללא התרופה. בטווח הארוך, מומלץ לא ליצור תלות בתרופות נוגדות דיכאון.

שימוש בתרופות SSRI במהלך במילה מאלכוהול וסמים קלים

שימוש בתרופות נוגדות דיכאון במהלך גמילה מחשיש ו/או סמים שנוי במחלוקת. מחקרים מסוימים מצאו כי זה יכול לעזור עם הסימפטומים של גמילה מאלכוהול וגמילה מסמים, בעוד שאחרים מצאו כי תרופות נוגדות דיכאון עלולות להזיק במקרים אלו.

חשוב לציין שתרופות נוגדות דיכאון אינן עוזרות בגורם להתמכרות לאלכוהול או לסמים – הן רק עוזרות בתסמינים. כפועל יוצא מכך, תרופות אלו עשויות להוות חלק מהתהליך של גמילה מאלכוהול או גמילה מסמים קלים, אבל הנגמל לא יכול להסתמך אך ורק על התרופות האלו. במקביל לנטילתן, הוא יצטרך לקבל סיוע מקצועי מסוגים אחרים.

בשורה התחתונה, גמילה מאלכוהול וסמים קלים יכולה להיות קשה להתמודדות. התהליכים האלו יכולים לגרום לתסמינים רבים הכוללים חרדה, דיכאון ונדודי שינה. תרופות נוגדות דיכאון נרשמות לעתים קרובות לגמילה מאלכוהול וסמים קלים. עם זאת, יש עדויות שאינן תומכות בשימוש בהן. במובן זה, חשוב לקבל את חוות הדעת הרפואית או מהגורם המטפל בכך.

r4a עורך ראשי

By r4a עורך ראשי

יוסף הוא העורך הראשי של אתר חדשות ומידע Virtual Net הוא כותב בשביל r4a.co.il מאז שנת 2018 והיכולת שלו לקחת רעיונות ולהביא אותם לידי מאמרים כתובים הוא לא פחות מאשר גאוני.

אין תגובות