בארגון הבריאות העולמי מנהלים מעקב אחרי זן חדש של נגיף הקורונה המתפשט בעולם, כיום, מרבית מקרי ההדבקה שזוהו, נמצאים בהודו ובמזרח אסיה. הזן החדש של הקורונה הינו תת-זן של אומיקרון. שמו  XBB.1.16 ובאמצעי התקשורת ההודיים מכנים אותו – "ארקטורוס".

שווה גם לקרוא: היפרדות רשתית – אפידמיולוגיה, גורמים, תסמינים, טיפול ופרוגנוזה

יחד עם העלייה באירועי ההדבקה בהודו, זוהה תת-זן ארקטורוס על ידי חוקרים הודים. אחד מהם, הד"ר ויפין ושישתא, מומחה לרפואת ילדים, פרסם בחשבון הטוויטר שלו באפריל כי תת-הזן החדש אותו הוא חוקר מדביק ילדים בעיקר.

לצד התסמינים המוכרים המזוהים עם נגיף הקורונה כמו שיעול וחום, סובלים הילדים שנדבקו גם מתסמינים בלתי שגרתיים כמו דלקת ויראלית בעיניים שתסמינה המרכזי הוא עיניים מגרדות ואדומות, ללא מוגלה. במקביל, גם בבריטניה, ניו יורק, בישראל ובנפאל אובחנו נדבקים בתת-הזן החדש. ממעקב אחרי הזן החדש, ניתן ללמוד כי הוא מדבק יותר מתת-זנים אחרים וכי יותר קשה להתמגן מפניו.

תסמיני זן הקורונה שפוגע בעיניים

הזן החדש פוגע לרוב בילדים מתחת לגיל 12, ולצד חום גבוה ושיעול, הוא מתאפיין בעיניים דביקות או מגרדות, ובמצב שדומה במקצת לדלקת לחמית העין המתבטא בדמעות, באדמומיות, בנפיחות, בגרד, בהפרשות ובגירוי.

תת-הזן החדש מאוד מדבק, אך עם זאת, מומחים טוענים כי הוא לא מסוכן באופן חריג ועל כן מסבירים כי אין כלל צורך לנקוט בצעדים קיצוניים כמו סגר כללי, אלא להמשיך לעקוב אחר התפתחויות רפואיות נוספות. בכירה בארגון הבריאות העולמי הוסיפה כי תת-הזן החדש קיים כבר כמה חודשים, אך ציינה כי הוא אנו קטלני וכי הארגון עוקב אחר המשך ההתפתחות שלו.

מומחה ישראלי למדיניות בריאות הסביר כי  לווירוסים ישנה נטייה לפתח וריאנטים ועל כן צפוי כי יתגלו בכל עת זנים חדשים ומוטציות של נגיף הקורונה. לדבריו, הקהילה הרפואית מתבססת על דיווחים מהודו שמראים כי תת-הזן הזה אינו מסוכן יותר מאחרים ואינו גורם לעלייה במאושפזים בבתי החולים.

במקביל להופעת זן הקורונה החדש שפוגע בעיניים: ביטול חובת הבידוד

במקביל לעלייה במספר הנדבקים בנגיף הקורונה ובמקביל לסיכוי שהזן החדש יגיע לישראל,  הודיע משרד הבריאות כי חובת הבידוד לנדבקים בנגיף הקורונה תבוטל ב-15 במאי.

סיכום

לאחרונה התגלה בהודו תת-זן חדש של נגיף הקורונה שפוגע בילדים בדרך כלל. לצד התסמינים המוכרים סובלים החולים גם מעיניים מגרדות או דביקות. התפשטות הנגיף בהודו אינה משפיעה על החלטת משרד הבריאות הישראלי לבטל את חובת הבידוד.

r4a עורך ראשי

By r4a עורך ראשי

יוסף הוא העורך הראשי של אתר חדשות ומידע Virtual Net הוא כותב בשביל r4a.co.il מאז שנת 2018 והיכולת שלו לקחת רעיונות ולהביא אותם לידי מאמרים כתובים הוא לא פחות מאשר גאוני.

אין תגובות